18.9.2018 / Gösterim Sayısı : 169

Dedik Köyü Mısır Hasat Bayramı

#Dedik Köyü Hasat Bayramı

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, "Havza Bazlı Silajlık Mısır Üretiminin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Merkez İlçe Dedik Köyümüzde silajlık mısır hasat bayramı düzenlendi.

Önder çiftçimiz Merkez İlçe Dedik Köyü muhtarı Hüseyin Yeniadam'a ait arazide gerçekleştirilen silajlık mısır hasadına İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş, TKDK Kütahya Koordinatörü Ahmet Yazar, İl Müdür Yardımcımız Mustafa KURT, Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci, Kütahya Ziraat Odası Başkan Vekili Mehmet Emin Başyiğit Tavşanlı Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar,  Tavşanlı Süt Birliği Başkanı Kudret Sarı Tavşanlı İlçe Müdürümüz Ahmet Temel, teknik personelimiz ve çiftçilerimiz katıldı.

Dedik Köyü muhtarımız Hüseyin Yeniadam yapmış olduğu açış konuşmasında tamamının hibe olarak çiftçilerimize ulaştırılan silaj mısır tohumları ile ekim yaptık. Dekardan yaklaşık 7,5 – 8 ton silajlık mısır elde ettiğimize köyümüze 1000 ton silajlık mısırın temini gerçekleşmiş olacak. Köyümüzde süt hayvancılığı yapmaktayız. Yem maliyetlerimizin düşmesi bizler için sevindirici olmuştur. Projede emeği geçenlere teşekkür ederim dedi.

Genel bütçe kaynaklarımız ile Kütahya'da diğer illerde uygulanmayan bazı destekleme modelleri uyguluyoruz diyen İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş "İlimize daha fazla nasıl katkı sağlayabiliriz bunun çabası ve gayreti içindeyiz. İl Özel İdare projeleri dışında, Bakanlığımızın sene sonu artan bütçesinden faydalanarak 500 BİN TL ek kaynakla nohut, silajlık ve dane mısır olmak üzere üç proje hazırladık. İlimize iklimimize uygun, hastalıklara dayanıklı çeşitler tespit edilerek satın alınan tohumlar ücretsiz olarak çiftçilerimize temin ettik. Bunu yaparken önceliğimiz hangi yörede, köyde bu işe sahiplenilir, hangi köy buna topluca alan ve imkân sağlarsa o köylere öncelik vererek tohum teminini gerçekleştirdik. Parça parça ekim yerine toplu ekime yöneldik" dedi.

İl Müdürü Gümüş; İl Genelimizde toplam 3390 dekar alanda olmak üzere Altıntaş 60 dekar Aslanapa 60 dekar, Çavdarhisar 120 dekar,  Domaniç 60 dekar, Dumlupınar 60 dekar,  Emet 300 dekar,  Gediz 600 dekar, Hisarcık 360 dekar,  Merkez 660 dekar, Pazarlar 60 dekar,  Simav 330 dekar,  Şaphane 120 dekar ve Tavşanlı İlçemizde 600 dekar alanda silajlık mısır tohumlarını ücretsiz olarak çiftçilere ulaştırdıklarını belirterek, üretmek için talep ve istek varsa kapımız her zaman açık, imkânlar dâhilinde her türlü desteği vermeye hazırız diyerek, bu projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese ve çiftçilerimize teşekkür etti.

Bu proje ile ilimizde havza bazlı üretim modelinin önemini göstermek, bir yılda iki ürün alarak birim alandan maksimum gelir elde etmek, sulu tarımdan elde edilen verim artışının tarımsal yayımını sağlamak, bölge ekolojisine uygun tarım deseninin ortaya konması,  münavebeli tarım kültürünün geliştirilmesi ve özellikle hayvancılık için en büyük girdi olan yem maliyetini düşürerek hayvancılığının gelişmesine katkıda bulunma hedeflemektedir.

''