31.8.2018 / Gösterim Sayısı : 211

Örenköy’de Tarla Günü

#Örenköy’de Tarla Günü

       Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, "Havza Bazlı Nohut Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında Aslanapa Örenköy'de Tarla Günü etkinliği düzenledi.

      Kütahya genelinde nohut üretiminin geliştirmesi için uygulanan "Havza Bazlı Nohut Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi" kapsamında Aslanapa Örenköy'de ekimi yapılan Azkan cinsi nohudun hasadı için tarla günü etkinliği düzenlendi. Geçen yıla oranla verimde  %100'lük bir artışla sonuçlanan tarla gününde, dekara 60 kg olan verim ortalamasının, bu yıl 120 kg olarak gerçekleştiği belirtildi.

       Seyfettin Doğru'ya ait arazi de gerçekleştirilen nohut hasadına Çavdarhisar Kaymakamı Kadir Yurdagül, Aslanapa Belediye Başkanı Asaf Akar, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, kurum ve kuruluşlarımızın temsilcileri, muhtarlar, üretici çiftçilerimiz ile İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli katıldı.

        Kütahya'da diğer illerde uygulanmayan bazı destekleme modelleri uyguluyoruz diyen İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş "İlimize daha fazla nasıl katkı sağlayabiliriz bunun çabası ve gayreti içindeyiz. İl Özel İdare projeleri dışında, Bakanlığımızın sene sonu artan bütçesinden faydalanarak beşyüzbin TL ek kaynakla nohut, silajlık ve dane mısır olmak üzere üç proje hazırladık. İlimize iklimimize uygun, hastalıklara dayanıklı çeşitler tespit edilerek satın alınan tohumlar ücretsiz olarak çiftçilerimize dağıtıldı. Bunu yaparken önceliğimiz hangi yörede, köyde bu işe sahiplenilir, hangi köy buna topluca alan ve imkân sağlarsa o köylere öncelik vererek tohum dağıtımlarını gerçekleştirdik. Parça parça dağıtmaktansa toplu ekime yöneldik" dedi.

       İl Müdürü Gümüş; Şaphane ve Hisarcık ilçelerinin dışında, Altıntaş ilçemize 100, Aslanapa'ya 250, Çavdarhisar'a 100, Domaniç'e 250, Dumlupınar'a 150, Emet'e 100, Gediz'e 50, Pazarlar'a 115, Simav'a 150, Tavşanlı'ya 125 ve Kütahya merkez'de 370 dekar alana ekimi yapılacak nohut tohumlarını ücretsiz olarak çiftçilere ulaştırdıklarını belirterek, üretmek için talep ve istek varsa kapımız her zaman açık, imkanlar dahilinde her türlü desteği vermeye hazırız diyerek, bu projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese ve çiftçilerimize teşekkür ederim dedi.

      İl Müdürlüğümüzün vermiş olduğu 250 dekar tohum desteğinin yanında çiftçilerimizin de 100 dekarlık ekimi sonucu bölgede 350 dekarlık bir nohut ekimi gerçekleşmiş diyen Çavdarhisar Kaymakamı Kadir Yurdagül; "Artık tüketim toplumundan çıkıp üretim toplumu olmamız lazım. Bunun yolu da tarımda üretmekten geçiyor. Bölgemize tarımsal desteklemelerin daha da artırılması temennisiyle ürünleriniz bol ve bereketli olsun" dedi.

      Ekim yapılan tarlada Azkan nohut çeşidi hakkında çiftçilere teknik bilgilendirmede bulunan Ziraat Mühendisi Arif Çokan, seçilen çeşidin soğuğa ve antraknoz hastalığına karşı dayanıklı olmasının, yüksek verimde etken olduğunu belirtilerek, besin ve sağlık değerleri bakımından ihtiva ettiği protein, mineral ve vitaminler yönünden de çok zengin olduğunu söyledi. Asırlardır insanların beslenmesinde büyük roller oynayan nohudun serpme ve mibzerle ekimi yapılabileceği gibi, ulaştığı boy seviyesiyle biçerdöverle hasadının mümkün olduğu ifade edildi.

 

''