T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"GIDANI KORU İSRAFSIZ MUTFAK ATÖLYESİ" PROGRAMI DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 16.10.2022

Bakanlığımız koordinasyonunda ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü işbirliğinde, gıda kayıpları ve israfının azaltılmasına yönelik olarak "GIDANI KORU" isimli büyük çaplı uluslararası bir kampanya başlatılmıştır. 20 Mayıs 2020' de lansmanı yapılarak resmi olarak başlatılan kampanyada Bakanlığımız önderliğinde belirlenen ve her yıl güncellenen eylem planları, 81 İlimizde yürütülmektedir.

Kütahya Valisi Sayın Ali Çelik ve eşi, Milli Eğitim İl Müdürü Sayın Hasan Başyiğit ve eşi, Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Orhan Özçalık ve eşinin değerli katılımları ile "Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık" sloganıyla başlatılan kampanya ve "16 Ekim Dünya Gıda Günü" etkinlikleri kapsamında; Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile işbirliği yapılarak kurulan mutfağımızda kadınlara yönelik olarak gıda israfını nasıl azaltırız, mutfaklarımızda atık olarak gördüğümüz materyalleri nasıl değerlendiririz sorularından hareketle "Gıdanı Koru İsrafsız Mutfak Atölyesi" programı düzenlenmiştir.

Gerçekleşen atölyemizde; Germiyanoğulları ve Osmanlı izleri taşıyan Kütahya mutfağımızdan Kütahya Tiridi, Çevirme Çorba, Kabak Kabuğu Kavurması ve Supangle yemekleri, Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Nurdan Behice Doğru ve öğrencilerimizce yapılmıştır. Kütahya Tiridinde bayat ekmekler, çevirme çorbada artan pilav ve yoğurt, Kabak Kabuğu Kavurmasında değerlendirilmeyip çöpe atılan kabak kabukları, Supangle de artan kekler değerlendirilmiş ve artık olarak görülen gıdaların israf edilmeyip geri kazanımı sağlanmıştır.

Sayın Valimiz Ali Çelik konuşmalarında; pandemi, iklim değişikliği, artan nüfus etkisiyle gıda güvencesi ve sürdürülebilir gıda sistemlerinin tehlikeye girdiğini; gıda kaybı ve israfının azaltılmasının her zamankinden daha önemli olduğunu; öncelikle otellerden başlanarak Türkiye' de yılda 18 milyon tona ulaşan gıda israfını azaltmamız gerektiğini vurgulamıştır.

Atölye esnasında Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık açılış konuşmalarında; GIDANI KORU kampanyamızı tanıtmış, kampanya kapsamında İlimizde yürütülen faaliyetleri aktarmıştır. 16 Ekim Dünya Gıda Gününün bu yılki sloganı olan "Kimseyi geride bırakma, Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam" kapsamında gıda kayıpları ve israfının dünya çapında çok ileri bir boyuta ulaştığını belirten Özçalık; ülkemizde kayıp ve israf edilen gıdaların azaltılması, her evde kadınlar vasıtasıyla bu bilincin oluşturulması, 'Kimseyi geride bırakma' mak ve gıdalarımızın bir lokmasının dahi israf edilmemesi için toplum olarak birlikte çalışmamız gerektiğini ifade etmiştir. Nurdan Behice Doğru tarafından ise mutfaklarımızda gıda israfını azaltma yolları ve israfı önleyecek tarifler aktarılmış, katılımcılarla söyleşi gerçekleştirilmiştir.

Atölye sonunda Gıda Mühendisi Merve Söyler tarafından katılımcılara "Gıda Kayıpları ve İsrafı" eğitimi verilmiştir. Hanelerimizde gıda israfını azaltmak için dikkat edilmesi gerekenler, alışverişte dikkat edilecek hususlar, ürünlerin nasıl muhafaza edilmesi gerektiği, son tüketim tarihi ve tavsiye edilen tüketim tarihi nedir, gıda etiketi okuryazarlığı, gıda israfına neden dur demeliyiz konularında farkındalık oluşturulmuştur. Katılımcılara katılım belgeleri dağıtılmıştır.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce GIDANI KORU Kampanyası çalışmaları, diğer kamu kurumları ve özel kurumların işbirliği ile Bakanlığımızın eylem planları doğrultusunda yıl boyunca devam edecektir.