T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

OKULLARDA GIDA GÜVENİLİRLİĞİ EĞİTİMLERİ

Yayın Tarihi : 30.11.2021

Tarım ve Orman Bakanlığımızın 2018-2022 Stratejik Planında yer alan okullarda gıda güvenliğine yönelik uygulamaları geliştirmek hedefi doğrultusunda 2018 yılından beri "Okullarda Gıda Güvenilirliği" eğitimleri ilimizde sürdürülmektedir. Bununla beraber 20 Mayıs 2020 tarihinde Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ tarafından lansmanı yapılan Bakanlığımız ve FAO işbirliği ile yürütülmekte olan "Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık" kampanyası kapsamındaki eğitimlerimiz de devam etmektedir.

Bu kapsamda 30 Kasım 2021 tarihinde Kütahya Fatih Ortaokulunda 75 öğrenciyle; Gıda ve Yem Şube Müdürlüğümüz Şube Müdürü Murat TEKELİ, Gıda Mühendisi Merve SÖYLER VE Ziraat Mühendisi Leman ÇAKIR tarafından gerçekleştirilen eğitimde öğrencilere gıda hijyeni, gıda güvenilirliği, gıda zehirlenmeleri, doğru el yıkama, Alo 174 Gıda Hattı, Gıdanı Koru Projesi, gıda israfı ve önlenmesi, doğru beslenme ve gıda etiket okuryazarlığı konularında önemli bilgiler verilmiş olup öğrenciler konulara büyük ilgi göstermiş ve katılım sağlamıştır. Çocuklarımızın geleceğimiz olduğu bilinciyle gıda güvenliğinin yanında gıda kayıpları ve israfının azaltılması konusunda  çocuklarımızın da bize destek vermesi istenmiş, anne/babalarını yönlendirmelerinin önemi anlatılmıştır. Gıda israfının Türkiye ve dünyadaki boyutu ve nasıl azaltılacağı konularında bilgilendirmelerde bulunulmuştur.

Eğitim çalışması sonrasında pandemi tedbirlerine uyarak 5 öğrenci ile birlikte okul kantini denetimi yapılmıştır. Öğrenciler Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü faaliyetleri hakkında bilgilendirilmiştir. Fatih Ortaokulu Müdürü Serdar ONUR' a ve ekibine ev sahiplikleri ve desteklerinden dolayı teşekkürlerimiz iletilmiştir.  Bu çalışmalarımız ilerleyen tarihlerde tekrarlanacak olup hedefimiz küçük yaşlardan itibaren 'Güvenilir Gıda Tüketimi' bilinci aşılayarak sağlıklı nesiller yetiştirmektir.