T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KADIN ELİNDE SAFRAN PROJESİ OLUMLU SONUÇ VERDİ

Yayın Tarihi : 2.11.2021

Simav Yeşilköy de tarla günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğimiz Simav Kayamakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanı Adil Biçer, Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, İl Müdürlüğümüz Şube Müdürü Ahmet Nedim Bayrakdar, Enstitü Müdürlüğümüz teknik personeli ve çiftçilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakanlığımız Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığı Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Kadının Elinden Safran" Projesi kabul edilerek 2020 yılından itibaren 3 yıl süreyle devam etmek üzere faaliyetlere başlanmıştır.

İlimizde Merkez Çubukiçi Köyü'nde ve Simav İlçemiz Yeşilköy'de iki kadın çiftçimiz ile uygulanan safran projesi; Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz projede kontrollü sulamayı yapmamızı sağlayan tansiyometre cihazı kullanarak su kullanımını en aza indirirken kaliteyi de artırmayı amaçladık. 

2020 yılı hasat döneminde merkezde 10 gr, Simav da 10 gr toplamda 20 gr safran elde ettik. Safran bitkisinin yetiştiriciliğinin alternatif ürün olarak verimli, İlimize katma değeri yüksek yeni bir ürün olduğu üretim alanlarının genişletilebileceği ilk sonuçların olumlu olduğu ve bundan sonraki yıllarda daha fazla verim ve soğan elde edileceği görülmüştür.