T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BİR MİLYON YAVRU SAZAN SUYLA BULUŞTU

Yayın Tarihi : 11.08.2021

 İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından su ürünleri yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla 1 Milyon yavru sazan balığı ilimiz göl ve göletlerine bırakıldı.

 

            Tarım ve Orman Bakanlığımız Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz tarafından Kütahya'ya tahsis edilen "Bir Milyon Adet" yavru sazan; Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'den temin edilerek Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince merkez ve ilçelerde göl ve göletlere bırakıldı. 

 

            Merkez Eskiyüreğil Gölet'ine 50 bin adet yavru sazan balığı salımında; düzenlenen törene Kütahya Valisi Ali Çelik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, TKDK İl Koordinatörü Ahmet Yazar, MHP İl Sekreteri Mehmet Karabekir, Kütahya Sportif ve Amatör Olta Balıkçıları Derneği Yönetimi ile Eskiyüreğil muhtarı Mehmet Güneş katıldı. 

 

             İlimizde 2002 yılında başlayan balıklandırma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ve bu güne kadar yaklaşık 3 milyon yavru balığın sularımıza bırakıldığını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık; "bu balıkların Kütahya'mıza tahsis edilmesine destek veren Bakanlığımız yetkililerine ve özellikle Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürümüz Dr. M.Altuğ Atalay'a şükranlarımı sunuyorum "dedi.