T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRSALI KALKINDIRACAK 87 PROJE DAHA

Yayın Tarihi : 8.6.2021

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ÖZÇALIK "Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Bakanlığımızca başvurusu kabul edilen 5 adet Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Projesi ve 82 adet Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırım Projesi olmak üzere 87 adet proje imzalanarak hibe sözleşmelerinin ardından hayata geçecek" dedi.          

 

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (K.K.Y.D.P.) 14.Etap uygulamaları çerçevesinde başvurusu uygun görülen 87 adet proje Bakanlığımızca kabul edildi.

 

Başvurusu uygun görülen 87 projenin; 4 adedi Modern Sera, 1 adedi Büyükbaş Hayvancılık İçin Sabit Yatırım, 81 adedi Tarımsal Sabit Yatırımlar ve 1 adedi Makine Parkı Yatırımı olarak gerçekleşti.

 

Uygun görülen 87 başvurunun 82 adedi (% 94'ü) özellikle kırsal alanda faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli çiftliklerce uygulanacak projelerden oluşuyor. Bir başka deyişle ilimizdeki 82 çiftliğe yaklaşık 5 milyon TL hibe desteği verilecek. Böylelikle ülkemizin tarımsal kalkınmasının, kırsaldan başlanmasına katkı sağlanacak.

 

İl Proje Değerlendirme komisyonu tarafından uygun bulunan yaklaşık 21 milyon TL değerindeki 87 adet proje ile ilimizde 186 kişiye istihdam sağlanacak ve yaklaşık 10 milyon TL hibe desteği verilecek. İlimizde bu projelerin uygulanmasıyla KDV dâhil yaklaşık 25 milyon TL değerinde ekonomik bir hacim oluşacak.

 

Önümüzdeki günlerde yatırımcılarla imzalanacak hibe sözleşmeleri sonrasında proje uygulamaları başlayacak.