T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HAYVANLARIMIZ ŞAP HASTALIĞINA KARŞI KORUMA ALTINDA!

Yayın Tarihi : 23.02.2021

İl Müdürlüğümüzce, Bakanlığımız tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan büyükbaş hayvanlara yönelik olarak "Şap Aşılama Kampanyası" başlatıldı.

     İl Tarım ve Orman Müdürümüz Orhan ÖZÇALIK konuyla ilgili yaptığı açıklamada: "Hayvan hastalıklarından korunmanın en önemli ayağı aşılamadır. Bu bakımdan, Bakanlığımız tarafından belirlenen programlar dâhilinde hayvan hastalıklarına karşı hazırlıklı olmak ve hastalıklarla mücadele etmek amacıyla Ülkemiz genelinde aşılama çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda, halk arasında "dabak" diye de bilinen hayvanlarda et ve süt veriminde büyük kayıplara, genç hayvanlarda ölümlere, gebe hayvanlarda ise yavru atmalara sebep olarak, Ülkemizde önemli ekonomik kayıplara neden olan şap hastalığından korunmak amacıyla yürütülen ilkbahar dönemi aşılama kampanyası 17 Şubat itibari ile başlamış olup 30 Nisan'a kadar devam edecektir.

Yeni doğan hayvanlar ile hayatında ilk defa Şap Aşısı ile aşılanmış büyükbaş hayvanlara Rapel aşılama çalışmaları 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecektir.

     Yetiştiricilerimizin 5996 sayılı kanun gereği hayvan sahiplerinin kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarına aşı yaptırmaları mecburidir. Aşı yaptırmayanlara ilgili kanun çerçevesinde para cezası uygulanacaktır. Ayrıca Şap aşısı uygulanmamış olan hayvan sahibi yetiştiriciler buzağı desteklemesinden faydalanamaz. Bu nedenle İlimizde bu hastalığı önleyebilmek için tüm yetiştiricilerimizin, kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları, aşılama çalışmalarında tüm paydaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermelerinin çok büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

     Aşılama çalışmalarının İl-İlçe Müdürlüklerimiz hayvan sağlığı ekipleri tarafından büyük bir titizlikle yürütüleceğini belirten İl Müdürümüz  Orhan ÖZÇALIK; "Hedefimiz, İlimizde bulunan büyükbaş hayvan mevcudunun tamamının aşılanması ve % 100 başarı ile bu aşılama döneminin tamamlanmasıdır. Tüm yetiştiricilerimize hastalıktan uzak, bereketli ve bol kazançlar diliyorum." dedi.