T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YABAN DOMUZLARINA KARŞI SÜREK AVI

Yayın Tarihi : 4.02.2021


***İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz; ekili tarım arazileri ile bahçelerde hasara neden olan yaban domuzlarıyla mücadele kapsamında sürek avı düzenledi.

Son zamanlarda artan popülâsyonu ile çiftçilerimizin alın terleri ile ürettikleri ürünleri hedef alan, ekili ve dikili tarım arazilerine büyük zararlar veren yaban domuzlarına karşı zirai mücadele kapsamında organize edilen sürek avı; iki günde farklı dört bölgede düzenlenmesinin ardından sona erdi.

Sabuncupınar, Doğuluşah, Sökmen, Uluköy ve Fındık, köylerinin dağlık ve sarp arazilerindeki ormanlık alanlarda, pandemi kurallarına uygun olarak, tüm güvenlik önlemlerinin alındığı ve gönüllü olarak ava katılmak isteyen avcıların iştiraki ile yapılan
sürek avında, sağlık ve jandarma ekipleri de dahil tüm görevliler tam kadro yer aldı. 

Doğal hayatın korunarak bir denge içerisinde sürdürülebilir olması gerektiğinin önemini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık; "Bölgedeki üreticilerin emeklerinin zayi olmaması, ürün kayıplarının azaltılması, artan domuz popülasyonu nun ve zararın en az seviyeye düşürülmesi amacıyla düzenlenen yaban domuzu sürek avında 16 adet yaban domuzu itlaf edilmiştir" dedi. İl Müdürü Özçalık, sürek avına destek veren Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne, İl Sağlık Müdürlüğüne, Avcılar Federasyonuna, Jandarma Komutanlığına, Zıraat Odası Başkanlığına, muhtarlarımız ile katılımcı çiftçilere ve avcılarımıza teşekkür etti.

Kütahya Zıraat Odası tarafından kumanya dağıtımı yapılan sürek avına 17 sürekçi, avcılık belgesine sahip amatör ve profesyonel avcılar ile çiftçilerden oluşan 31 avcı katıldı. İki gün süren sürek avında 16 adet yabani domuz vuruldu.