T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DOMANİÇ’TE CEVİZ İŞLEME TESİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Yayın Tarihi : 16.10.2020

İl Müdürlüğümüzce projelendirilen Domaniç İlçemiz 'deki "Ceviz Soyma, Kurutma Ve Kalibre Etme Tesisinin" açılışı Valimiz Ali Çelik'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Açış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Orhan Özçalık, Domaniç ilçemizde 3 bin dekar tarım alanında yıllık 500 tonla başlayan ceviz üretiminin 3 - 4 katına çıkacağını belirterek ceviz işleme tesisiyle ilgili bilgiler verdi. Özçalık, İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ve  180 bin TL'ye mal olan projenin İl Özel İdaresi ödeneğiyle yapıldığını ifade etti.

Domaniç'te İl Özel İdaresinin ceviz üretimine verdiği önemin altını çizen Vali Ali Çelik, "Domaniç bölgesinde de Özel İdare ceviz fidanı dağıtımıyla ve ceviz üretimini teşvikini misyon olarak kabul etmiş görünüyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün hazırladığı projeler desteklenmiş ve ciddi anlamda ceviz ağacı sayısına ulaşılmaya başlanmış. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Tesisin açılışına Vali Ali Çelik'in beraberinde Kaymakam Muhammed Enes İpek, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Orhan Özçalık, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Tuluk, Domaniç Süt Ürünleri Birliği Başkanı Hüseyin Yağcı ile muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Program, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Vali Ali Çelik'in ve beraberindeki heyetin 5 kadın çiftçimizin günlerini kutlayarak çiçek ve hediye takdim etmesinin ardından sona erdi.