T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ALTINTAŞ’LI ÜRETİCİLERE DAMIZLIK KOÇ

Yayın Tarihi : 7.10.2020

Tarım ve Orman Bakanlığının "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında, Altıntaş ilçesinde 61 üreticiye 86 adet Merinos ırkı damızlık koç dağıtımı yapıldı.


            Tarım ve Orman Bakanlığımız, Hayvancık Genel Müdürlüğünün "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi" kapsamında İlimiz Altıntaş İlçesinde bulunan 61 yetiştiricimize 86 adet damızlık koç dağıtımı yapıldı.

 

Altıntaş Belediyesi hayvan pazarında düzenlenen dağıtım törenine; Kütahya Valisi Ali Çelik, Altıntaş Kaymakamı Mehmet Can İrdelp, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık, İl Genel Meclisi üyeleri Zeki Öztürk, Oğuz Süngü ile Altıntaş'lı küçükbaş hayvan üreticileri katıldı. 

 

Dağıtımı yapılacak olan Orta Anadolu merinosu ve Ramlıç cinsi koçların Afyonkarahisar ve Eskişehir illerinde Halk Elinde Islah Projesine dahil olan elit sürülerden seçildiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürümüz Orhan Özçalık; proje bütçesinin 145.000 TL'sinin Bakanlık, kalan 51.600 TL'sinin ise yetiştirici katkısı olarak koç alan küçükbaş hayvan yetiştiricilerimiz tarafından karşılandığını ifade etti.

 

Kütahya Valisi Ali Çelik, 196 bin 600 TL bütçeli projenin amacının yetiştiricilerin elinde bulunan koyun sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişimini sağlamak ve işletmelerin mevcut verimliliğini artırmak olduğunu söyledi.


            Yerli koyun ırklarımızın bu koçlarla melezlenerek yüksek et ve süt verimli sürüler elde edilmesinin amaçlandığı proje kapsamında dağıtımı yapılan Merinos ırkı damızlık koçlar kura çekimi ile üreticilere teslim edildi.