T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KURBAN PAZARININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Yayın Tarihi : 27.7.2020

Tavşanlı yolu Bölücek mevkiinde bulunan Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarının açılış törenine Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç,  muhtarlar ile üreticiler katıldı. 

İl Müdürümüz Özçalık; Canlı Hayvan Pazarının açılışındaki konuşmasında; Vatandaşlarımızın Pandemi sürecinde alışverişlerini kurallara uygun olarak gerçekleştirmeleri konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca Kütahya genelinde; 70 bin adet küçükbaş, 15 bin adet büyükbaş hayvanın kurbana hazır, kurbanlık hayvan sayımızın yeterli olduğunu söyledi. İl Müdürümüz Özçalık; İlimize yetiştiricilerimize ve vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olması dilek ve temennisinde bulunarak sözlerini tamamladı.

Nezih bir hayvan pazarının hizmete sunulduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, "Kütahya'mızın doğaya ve hayvana büyük saygısı vardır. Bu bayramda da temizliğe ziyadesiyle dikkat edeceklerini düşünüyorum" dedi. 

Kurban pazarının normalleşme sürecinde alınan tedbirlerle hizmete sunulduğunu kaydeden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, "Her aracımız dezenfekte edilerek içeriye alınıyor. Vatandaşlarımızın ateşi ölçülüyor. İçeride 20 farklı istasyonda sabun ve dezenfektan malzemesi var. Kurban pazarımızda yüzde 40 civarında kapasite kullanımı söz konusu, yarından itibaren yüzde 80'e ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bizim istirhamımız; alışverişlerin kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmesi" dedi.

Sağlık Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda tüm tedbirlerin alındığı kurban pazarında herkese önemli bir sorumluluk düştüğüne dikkat çeken Vali Ali Çelik, "Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Kontrollü sosyal hayat prensibi çerçevesinde yaptığımız tüm faaliyetlerde kontrollü olmalı; maske, mesafe ve temizlik kurallarınıza riayet etmeliyiz. Kontrollü olursak sevdiklerimizin bir sonraki bayramlara daha mutlu ve huzurlu kavuşmasına katkıda bulunuruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların sona ermesiyle birlikte dualar eşliğinde Canlı Hayvan Pazarının açılışı gerçekleşti. Daha sonra İl Müdürümüz Özçalık, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte pazarı gezerek vatandaşlarımız ile sohbet etti.

             Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarında, büyükbaş hayvanlar için 210 adet kapalı padok, küçükbaş hayvanlar için 120 adet kapalı padok, 112 adet açık 1. kısım, 53 adet açık 2. kısım ile küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için serbest bölümleri bulunmaktadır. Tesis 30.000 adet küçükbaş, 1500 adet büyükbaş hayvan alabilecek kapasitededir. Canlı Hayvan Pazarında 1 adet sosyal tesis, 1 adet mescit, 1 adet kurban kontrol denetim merkezi bürosu, 1 adet tarım bürosu, 2 adet kantar, dezenfeksiyon tüneli, duş kabini ve 1 adet idari bina bulunmaktadır.