T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRKVET Artık Akıllı Telefonlarda

Yayın Tarihi : 7.7.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2002 yılından beri kullanılmakta olan Hayvan Kayıt Bilgi Sistemi olan TÜRKVET uygulaması artık cep telefonlarında. 

 

İndirilecek olan TÜRKVET uygulaması ile tüm kullanıcılar sisteme giriş yapmadan; büyükbaş ve küçükbaş hayvan küpe numarası ile "Hayvan Arama" yapabilecektir.  İşletme numarası ve küpe numarası ile "Ana Uygunluk Durumu", hareket etmesi istenen hayvanların "Sevk Uygunluk Durumu" gibi bilgiler sorgulanabilmektedir.

 

TÜRKVET hayvan kayıt sistemine erişim yetkisi bulunan kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapan kullanıcılar tarafından; yetkisine göre Türkiye/il/ilçe bazlı hayvan ve hayvan sayısı bilgilerini görüntüleyebilmekte, küpe numarası ve işletme numarası ile hayvanların bilgileri sorgulanabilmekte, işletme numarası, T.C. Kimlik Numarası, Vergi Numarası ile işletme detaylarını görüntüleyebilmektedir. 

 

Ayrıca veteriner sağlık raporu numarası veya kare kod ile veteriner sağlık raporu doğrulaması yapılabilmektedir. Bu sayede yol kontrollerinde veteriner sağlık raporunun geçerli olup olmadığı rahatlıkla kolluk kuvvetleri tarafından kontrol edilebilecektir. Yine kullanıcılar küpe numarası veya işletme numarası ile hayvanın işletmeye ne zaman geldiği, ne kadar sürede işletmede bulunduğu bilgilerini görebilecek, küpe numarası ile hayvanın doğuma uygun olup olmadığını sorgulayabilecektir. Bu sayede işletmede bulunan anaç hayvanların o tarihte doğum yapıp yapamayacağı anlık olarak tespit edilebilecektir. 

 

Bunlara ilave olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan küpe numarası ile sevk edilmesi istenen hayvanların sevke uygun olup olmadığı anlık görülebilecektir. Bu uygulama ile yetiştiricilerin il/ilçe müdürlüklerine gelmesine gerek kalmadan hayvanlarına ait kayıtları takip edebilmesi ve daha sağlıklı bir kayıt veri tabanının oluşturulması hedeflenmektedir. Böylece kurumlarımızdaki iş yükünün de hafiflemesi sağlanacaktır. Ayrıca sahada çalışan personelin bilgisayara ihtiyaç duymadan sahada her türlü veriye ulaşabilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.  TÜRKVET akıllı telefon uygulaması Android ve IOS marketlerden akıllı telefonlara yüklenebilmektedir.