T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ KÜTAHYA’DA

Yayın Tarihi : 11.3.2019

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ, BİR DİZİ ZİYARET VE AÇILIŞ YAPMAK ÜZERE KÜTAHYA'DAYDI.

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ile Kütahya il protokolü tarafından Zafer Havaalanında karşılanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, programına Altıntaş ilçesinde gerçekleştirdiği ziyaretlerle başladı.

Sevgi yolu girişinde yöresel tarım ürünlerinin sergilendiği stantları da ziyaret ederek ürün ve malzemeleri inceleyen Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ardından halka hitap ederek, Kütahya da 43 bin 750 ton olan pancar kotasının arttırılarak 60 bin tona çıkmasının beklendiği müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanımıza üreticimizle ilgili hangi konuda gitsek "Köylümüz başımızın tacı, ne gerekiyorsa yapın" talimatını veriyor diyen, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli; "Biz de oradan bulup, buradan bulup sizleri bir nebze de olsa rahatlatmaya çalışıyoruz. Bunları inanın, çiftçimiz, üreticimiz, köylümüz adına bütçe imkânlarını zorlayarak yapıyoruz. Ama üreticimiz bunu hak ediyor. İnşallah 2019 yılı çiftçimiz, üreticimiz için çok daha bereketli, çok daha iyi bir yıl olacak. Geçenlerde Enerji Bakanımız müjdesini verdi. Bundan sonra çiftçimiz elektriğini yüzde 12 daha ucuza kullanacak. 31 Aralık 2019 itibarıyla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olup da borcunu ödeyememiş, temerrüde düşmüş kardeşlerimiz de yüzde 10 ile bu borçlarını yeniden yapılandırabilecekler" diye konuştu. Kütahyalılara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür eden Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli "İçme Suyu İsale Hattı Projesi"nin açılışı için Tavşanlı ilçesine hareket etti.

EGELİ BİR BAKAN OLARAK KÜTAHYA'YA ÖZEL İHTİMAM GÖSTERECEĞİM

İçme suyu projesinin hayırlı olması temennisinde bulunan Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, "Tavşanlı'ya 40 milyon değil 400 milyon yatırım yapsak az kalır; Tavşanlı her şeyi hak ediyor. Tavşanlı demokrasinin, AK Parti'nin hep yanında olmuş. Kütahya'ya ve özellikle Tavşanlı'ya Egeli bir bakan olarak özel ihtimam göstereceğim. Toplulaştırma problemini iyi biliyoruz. Arazilerimiz çok parçalı. Bu yüzden üretim anlamında problemleriniz var. Bunun için toplulaştırma çalışmalarına gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Toplulaştırmayla ilgili görev bundan sonra Devlet Su İşlerinin. Tavşanlı Sulaması Rehabilitasyon Projelerini tamamlama aşamasında, bu verimli ovada da toplulaştırmaların projelerini bu sene tamamlayacağız. Tavşanlı'da sulamada 6 bin 200 hektar alanımız var ama inşaatta da bin 408 hektar alanımız var, daha fazla olacak. Tarımla ilgili genel olarak problemlerimizi biliyoruz. Türkiye'de ekonomik darbenin ardından tarımda sıkıntılar yaşandı. Ekonominin kontrolünü ele aldık, döviz fiyatları düştü; düşen fiyatlarla birlikte girdilerin de maliyetlerinin düşmesi açısından sektörle konuştuk. Bazen ufak zararlar da edilse sizi bir şekilde ayakta tutmanın, rahatlatmanın yolunu mutlaka arıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Tavşanlı İçme Suyu İsale Hattı Projesi'nin açılışı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler tarafından gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, törenin ardından Kütahya'dan ayrıldı. Bakan Pekdemirli, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ile Kütahya protokolü üyeleri tarafından uğurladı.