T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

54 Sürü Yöneticisine 270.000 TL Destek

Yayın Tarihi : 25.2.2019

2014 yılında 9 kişiyle başlayan Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdam Desteklemesine müracaat eden kişi sayısı 2018 yılında 54 kişiye çıkmış ve bu kişilere 270.000 TL destekleme ödemesi verilecektir.

Ülkemiz Küçükbaş Hayvancılığı geliştirmek için 2014 yılında başlatılan Çoban İstihdam Desteği 2018 yılında da devam etmektedir. Bu kapsamda 2018/21 No'lu Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğine göre; 2018 yılında, en az 200 (iki yüz) anaç küçükbaş hayvan varlığına sahip ve sürü yöneticisi sertifikasına sahip olan çobanlar 5.000 TL’lik  Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdam Desteklemesinden faydalanabilmektedir.

İl Müdürü Mustafa KURT İl Müdürlüğümüz ile Milli Eğitim İl Müdürlüğü arasında, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, istihdamın korunmasına ve işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla tarım ve hayvancılık alanında ihtiyaç duyulan tarım çalışanı yetiştirmek için düzenlenen protokol kapsamında küçükbaş hayvanların sevk ve idaresine yönelik "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" projesi kapsamında 2018 yılında İlimizde açılan kurslara 146 erkek, 20 bayan kursiyer katılmış ve sertifika almaya hak kazanmışlardır dedi.

Ülkemizdeki küçükbaş hayvancılığının önemini belirten İl Müdürü Kurt, Anadolu’da “Buğdayla koyun, gerisi oyun diye bir söz vardır, buğday ve koyun yetiştiriciliği tarım ve hayvancılığın temel unsurları, tarımın olmazsa olmazlarıdır, ülkemizdeki mevcut küçükbaş hayvan sayısının en az üç katının yetiştirilme imkanı vardır, meralarımız buna müsaittir dedi.

Küçükbaş yetiştiricilerimizin 2019 yılında da düzenlenecek olan kurslara katılarak sertifikalarını almalarını ve Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdam Desteklemesinden faydalanmalarını isteyen İl Müdürü Mustafa KURT, yetiştiricilerimize bereketli bir yıl diledi.