T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Eymir Köyünde Çiftçi Toplantısı

Yayın Tarihi : 7.2.2019

​İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Kurt; Altıntaş İlçemiz Eymir Köyünde şeker pancarı üretimi yapan çiftçilerimizle bir araya geldi.

İlimiz çiftçisinin önemli gelir kaynakları içerisinde olan ekonomik olarak üretimi yapılan şeker pancarı üreticilerine yönelik çiftçi toplantısına İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt, Altıntaş İl Genel Meclis Üyesi Sadettin Koşmaz, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ahmet Nedim Bayrakdar ve üreticilerimiz katıldı.   


İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Kurt şeker pancarı üretiminin ilimiz için büyük önem taşıdığını özellikle şeker pancar üretimini artırmayı hedeflediklerini ifade ederek; şeker pancarı üretiminde münavebe yapma ve bu münavebede üreticilerimize yine gelir getirici ürünleri münavebede kullanmayı bunu da yerel projeler ile desteklenmesi hususunda çalışmaları sözlerine ekledi.


İlimizde 1245 çiftçimiz tarafından 59284 dekar alanda şeker pancarı tarımı yapılmaktadır. Bu yıl uygulayacağımız İl Özel İdaresi kaynakları ile finanse edilen 2019 Yılı Altıntaş İlçesi Toprak ve Su Analizi ile Toprak Verimliliğinin Arttırılması projesi ile çiftçilerimizin üretiminin önemli girdilerinden olan bitki besin elementlerinin kullanımını,  toprak kirliliğinin engellenmesi ve doğru gübre kullanımı ve şeker pancarında kalite ve verimlilik artışını sağlamanın projenin hedeflerinden olduğu belirtildi.

 
Çiftçilerimizin de yoğun ilgisi ilerleyen vakitlere kadar devam eden toplantı üreticilerimizin talepleri de alındıktan sonra sona erdi.