T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2018 Yılı Gıda Güvenilirliği Eğitimlerinde 2018 Kişiyle Buluştuk

Yayın Tarihi : 10.1.2019

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt; okul kantinlerindeki hijyen şartları ve tüketime sunulan gıdaların güvenilirliğinin önemine dikkat çekerek, "Öğrencilerimiz, sağlıklı ve güvenilir gıdalarla beslenmeli" dedi.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilmesi, küçük yaşlardan itibaren güvenilir gıda tüketim bilincinin aşılanarak sağlıklı nesiller yetişmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından Türkiye genelinde uygulamaya konulan "Okullarda Gıda Güvenilirliği" konulu eğitim çalışmaları 2018 yılında da aralıksız devam etti.

Tüketicilerimizin güvenilir gıda teminini sağlamaya yönelik, gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetim ve kontrollerine aralıksız devam eden İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, öğrencilerine yönelik "Gıda Güvenliği ve Sağlıklı Beslenme" konularında 2018 yılı içerisinde Gıda Mühendisi Merve SÖYLER ve Kübra ÖZER ile İlçe Müdürlüklerimizde görevli Gıda Kontrol Görevlilerimiz tarafından 26 eğitim toplantısı düzenleyerek 2018 öğrenci ve öğretmene eğitim verdi.

Okul kantinlerindeki hijyen şartları ve tüketime sunulan gıdaların güvenilirliğinin önemine dikkat çeken İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt; çeşitli konu başlıkları altında verilen bu eğitimlerle öğrencilere sunulan tüketim maddelerinin sağlıklı ve güvenilir olmasını amaçladıklarını belirtmiş, en az bir öğün okul kantinlerinde beslenen geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlıklı ve güvenilir gıdalarla beslenmesini İl Müdürlüğü olarak önemsediklerini sözlerine ekledi.

Okullarda bulunan kantin, yemekhane, büfe, çay ocağı vb. yerlerin yanı sıra okullara hizmet veren yemekhanelerde de Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri kontrol görevlileri tarafından resmi kontrollerin gerçekleştirildiği belirtilerek; veli, öğretmen ve öğrencilerin de okul kantinlerinde karşılaştıkları hijyenle ilgili olumsuzlukları 174 Alo Gıda hattına bildirmelerinin, denetimlere önemli katkı sağlayacağı belirtildi.