T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Simav Aksaz Köyüne Japon Eriği

Yayın Tarihi : 7.1.2019

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt; İl Özel İdaresi kapsamında Aksaz köyünde 125 dekar alanda havza bazlı Japon eriği üretimi yapılacağını belirtti.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Özel İdare ve Genel Bütçe kaynaklı Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında Simav ilçesi Aksaz köyünde yoğun katılımın olduğu çiftçi toplantısı düzenledi.

Düzenlenen toplantıya, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Kurt, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Kulat, İl Genel Meclisi üyeleri A.Osman Ergün, Kahraman Aktay, Gazi Bülbül, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Tokdemir, Aksaz köyü muhtarı Mehmet Kul ile İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli ve üreticilerimiz katıldı.

Aksaz köyünde yoğun katılımın olduğu toplantıda İl Özel İdare kaynaklı havza bazlı Japon eriği projesinden 50 çiftçinin faydalanacağını belirten İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Kurt, 2019 yılı İl Özel İdare bütçesinin bir önceki yıla göre 4 kat artmasından dolayı İl Özel İdare başkanı Musa Yılmaz'a teşekkür etti. İl Müdürü Kurt, "Tarım ekonomik ve sosyal bir faaliyettir. Yatırım olacak, emek olacak ki üretim ve bereket arkasından gelsin. 100 bin TL tutarındaki meyveciliği geliştirme proje bütçesinin tamamını Simav, Şaphane ve Pazarlar ilçelerimizdeki elleri nasırlı, alınları terli siz üreticilerimiz için ayırdık" dedi. Japon eriği üretimine yabancı olmayan Aksaz'lı çiftçilerin yeni oluşturulacak 125 dekarlık bahçe tesisi ile iki kat fazla Japon eriği hasadı gerçekleştireceklerini ifade eden İl Müdürü Kurt Aksaz köyü Japon eriği üretiminde marka olabilir dedi. İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personelinin de oluşturulacak yeni meyve bahçesi tesisinin her aşamasında işin içinde olacağını belirterek, projenin yöre çiftçisine hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Tarımsal gelirlerimiz belki yeterli değil ama bu tür projeler ile tarımsal kalkınma konusunda umutluyuz diyen Ak Parti Simav İlçe Başkanı Ahmet Kulat, su ve gıdanın gelecek yıllar da dünyanın stratejik ürünleri olacağını belirterek Aksaz da uygulanacak olan Japon eriği projesinin diğer köylere de örnek olmasını arzu ettiklerini belirtti.

Yoğun katılımın olduğu çiftçi toplantısında, Japon eriği projesi hakkında çiftçilere bilgi verilmesinin ardından, çiftçilerimizin talepleri alınarak yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.