T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GEDİZ ÜZÜMLÜ BELDESİNDE ÇİFTÇİ TOPLANTISI

Yayın Tarihi : 18.12.2018

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Özel İdare Projeleri Tanıtım Programı Kapsamında Üzümlü Ceviz Yetiştiriciliği Proje Tesisi Programı çerçevesinde Gediz Üzümlü köyünde çiftçi eğitim toplantısı düzenledi.

Gediz ilçesi Üzümlü köyünde organize edilen çiftçi eğitim toplantısına İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Kurt, İl Genel Meclisi üyeleri İsmail Dönmez, Bünyamin Özer, Gediz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Cihan Ulusoy ile Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ahmet Gökkaya, Üzümlü muhtarı Fedai Akbaş, İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli ile çiftçilerimiz katıldı.

Üzümlü köyünde İl Özel İdare kaynaklı havza bazlı ceviz bahçesi tesis edileceğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Kurt, 14 çiftçiye ait 290 dekarlık bir alanda 4700 adet ceviz fidanı dikimi yapılacağını söyledi. Toplam maliyetin ikiyüzbin TL olduğunu ifade eden İl Müdürü Kurt, İl Özel İdaresi tarafından oluşturulacak havza bazlı kapama ceviz bahçesinin fidanlarının yanı sıra ihata giderlerinin tamamının da karşılanacağını sözlerine ekledi. Oluşturulacak kapama ceviz bahçesi "Üzümlü Artık Cevizli" adlı projeye sahip çıkılmasını isteyen İl Müdürü Kurt bir kısım işçiliğin ve bakımın yetiştiriciler tarafından karşılanacağını, İl Müdürlüğümüz teknik personelinin de her aşamada işin içinde olacağını, özelliklede fidan seçimi ve bakımı konusunda iş takibi yapacağını belirterek, projenin hayata geçirilmesini, uzun vadede Üzümlü Beldesine ikimilyonüçyüzellibin TL civarında gelir getirebileceğini ve projelere katkılarından dolayı İl Özel İdaresi Başkanı Musa YILMAZ'a  şükranlarını sunduğunu söyledi.

Bu proje dışında bölgenin meyvecilik alanında önemli potansiyele sahip olduğu, vişne üretiminde bu sene 1300 ton, kiraz üretiminde 350 ton civarında ürün alındığı, bu ürünlerin pazarlama konusunda sıkıntı yaşanmaması amacıyla hasat zamanında tüccarların bölgeye yönlendirilmesi hususunda gerekli tedbirler alınacağı ifade edildi.

Kış aylarında bir program dahilinde gerçekleştirilen ve yoğun katılımın olduğu çiftçi eğitim toplantısında, çiftçilere çeşitli konularda eğitim vermesinin ardından, çiftçilerimizin talepleri alınarak yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.