T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Göletlerin Habitatının Düzenlenmesi Konulu Protokol İmzalandı

Yayın Tarihi : 7.12.2018

İl Müdürlüğümüz, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitü Müdürlüğünün işbirliği ile Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesinde bulunan göletlerdeki habitatın yönetilmesi konulu protokol imzalanmıştır.

Protokol kapsamında Üniversite göletlerinin su kalitesinin yükseltilmesi,  balık popülasyonunun incelenerek tercih edilen türlerin geliştirilmesi planlanmıştır.

İl müdürlüğümüz tarafından  su ürünlerinin gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi sorumluluğunda "Su Kaynaklarının  Balıklandırılması Projesi" kapsamında son 10 yılda iç sularımıza 1 milyonu aşkın sazan  balığı yavruları bırakılmıştır. İl Müdür Vekilimiz Mustafa KURT önümüzdeki yıllarda yapılacak olan balıklandırma programlarına Üniversite göletlerinin de dahil edileceği sözünü verdi.

Göletlerde bulunan balık ve diğer canlı popülasyonunu tespit etmek amacıyla 05 Aralık 2018 tarihinde çalışmalara başlanılmış olup, elde edilecek verilere göre bir çalışma takvimi oluşturulacaktır.