T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Söz Gümüşse Ceviz Altındır

Yayın Tarihi : 4.12.2018
İlimiz Gümüşköy’de İl Müdürümüz Mustafa Kurt’un da katılımı ile çiftçi eğitim toplantısı düzenledi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan Çiftçi Eğitim ve Yayım Programı çerçevesinde özellikle çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerinin en aza indiği kış aylarında tarım ve hayvancılık konularında gerek desteklemeler ve gerekse yenilikler hakkında bilgilendirme toplantıları düzenleniyor.

Gümüşköy’de düzenlenen çiftçi eğitim toplantısına İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Kurt, Şube Müdürlerimiz Ahmet Nedim Bayrakdar ve Emine Kahraman,   Gümüşköy Muhtarımız Alaattin Tosun, İl Müdürlüğümüz teknik personeli ile çiftçilerimiz katıldı. Düzenlenen çiftçi toplantısında tarımsal desteklemeler, Tarsim, (tarım sigortaları) arazi toplulaştırma, ceviz yetiştiriciliği, organik tarım, toprak analizi, güvenilir gıda tüketimi gibi hayvansal ve bitkisel konularda, bilgilendirmeler yapıldı.

Bakanlığımızca verilen desteklemelerinin yanı sıra yerel kaynaklarımız ile çiftçilerimizi desteklediklerini belirten İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mustafa Kurt, Gümüşköy’de İl Özel İdaresi Kaynaklı “Söz Gümüşse Ceviz Altındır” başlıklı 627 dekarlık bir alanda havza bazlı ceviz yetiştiriciliği projesinin uygulamaya konduğunu ifade ederek “bu proje ilimizde bugüne kadar yapılan en büyük ve kalıcı projelerden biridir. İl Özel İdaremiz bu projede ceviz bahçesinin fidanlarını, damlama sulamalarını ve dikenli tel bedelinin tamamını karşılıyor. Artık sizlere de oluşturulacak kapama ceviz bahçesinin bir kısım işçiliği ve bakımı kalıyor. Eminim ki muhtarımın öncülüğünde siz değerli üreticilerimiz de bu projeye sahip çıkarak çocuklarımız ve ilimiz tarımının geleceği için büyük katkıyı vermiş olursunuz” dedi. İl Müdürlüğümüz teknik personelinin her aşamada işin içinde olacağını ve takibini yapacağını belirterek projenin hayata geçirilmesi ve katkılarından dolayı İl Özel İdaresine şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Tarımsal iş yoğunluğunun en az olduğu kış aylarında bir program dâhilinde gerçekleştirilen ve yoğun katılımın olduğu çiftçi toplantısı, çiftçilerimizin talepleri alınarak karşılıklı bilgi alışverişi ile son buldu.