T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İhracatımız %50 Arttı

Yayın Tarihi : 4.12.2018

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt; "İlimiz bitkisel gıda ve yem ihracatının yılın ilk 11 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 oranında arttığını" belirtti.

En eski uluslararası ticaret yöntemi olan ve ülkelerin ekonomilerinin büyümesine ve gelişmesine önemli katkı sağlayan ihracat, ülkemiz ekonomisinde sürekli artış gösteren bir ivme ile büyümeye devam ederken ilimiz ihracatında da büyük gelişmeler gözlenmekte.

İhracat artışının, iç piyasa hareketlenmesi ile birçok küçük şirketin büyüme sağlaması anlamına geldiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt; "İlimiz bitkisel gıda ve yem ihracatı yılın ilk 11 ayında geçen yılın ilk 11 ayına göre yaklaşık yüzde 50 oranında arttı. Geçen yıl Kasım ayı sonunda 370 ton olan gıda ihracatımız bu yıl Kasım ayı sonu itibariyle 560 tona ulaşmış durumda. Kütahya'da üretilerek dış pazarlarda yer bulan kuru pasta, leblebi, mantı, kek, kadayıf, baharat, buğday unu, nişasta gibi bitkisel ürünlerin yanı sıra magnezyum oksit (hayvan yem hammaddesi) gibi gıda ve yem ürünleri ihracatımız artarak devam ediyor" dedi.

İLK KEZ TAHİN HELVASI İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Her yıl Makedonya, Kosova, Irak, Almanya, KKTC, Bosna Hersek, Ürdün ve ABD'ye yapılan unlu mamuller ve kuruyemiş ağırlıklı ihraç ürün kataloğumuza yeni yeni ürünlerin eklendiğini de belirten İl Müdürü Kurt, bu yıl kasım ayı içerisinde ilk kez üzüm ve dut pekmezi ile tahin helvası ihracatının Ukrayna'ya gerçekleştirildiğini belirtti.

İhracat dış ticaret dengelerini korumasının yan ısıra, ülke içindeki ekonomik faaliyetlerin canlanması, istihdam, üretim ve karlılığın artması gibi şirketler için de sayısız ekonomik fayda sağlamaktadır. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen hibe ve destek programlarından, ilimiz genelinde faaliyet gösteren tarıma dayalı gıda sektörüne ait işletmelerin desteklerden daha fazla istifade etmesi için Müdürlüğümüz tarafından rehberlik, tanıtım ve gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Böylece, hem ihraç edilen gıda maddesi çeşidinin arttırılmasını hem de pazarın daha da genişlemesi ilimiz ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır.

İl Müdürü Kurt; 2023 ihracat hedeflerini yakalayabilmemiz için katma değeri yüksek gıda ürünlerinin ihracatının artması gerektiğini ifade ederek,  tüm tarım sektörünün ekibimiz ile birlikte yedi yirmi dört hizmetinde olduğunu belirtti.