T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım Deseninde Dane Mısır’a Kapı Aralandı

Yayın Tarihi : 19.11.2018

Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Birliğince Altıntaş ilçesinde düzenlenen “Danelik Mısır Tarla Günü” etkinliğinde konuşan İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Mustafa Kurt; “İlimiz genelinde 163 işletmeye 3335 dekar alanda ekimi yapılacak dane mısır tohumu dağıtıldığını söyledi.

Kütahya Tarım Kredi Bölge Birliğince, Altıntaş ilçesinde 550 dekar arazide ekimi yapılan “Danelik Mısır Tarla Günü” etkinliği düzenlendi.


Tarla günü etkinliğine, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Tareks AŞ'nin Genel Müdürü Burhanettin Topsakal, Tarım Kredi Yem A.Ş. Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt, Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci, ve çiftçiler katıldı.

Danelik Mısır Tarla Günü etkinliğinde, mısır tarımının ilimizde yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla İl Müdürlüğümüzün gerek eğitim ve yayım, gerekse proje bazında üreticilerimize verdiği desteklerin aralıksız devam edeceğini belirten İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Mustafa Kurt; “Bakanlığımız Genel Bütçe kaynağındaki 128.000 TL’lik ödenek ile Merkez ilçemizde 1335 dekarlık alanda 94 işletme, Altıntaş ilçemizde 1000 dekarlık alanda 41 işletme ve Aslanapa ilçemizde 1000 dekarlık alanda 57 işletme olmak üzere toplamda 3335 dekar alanda 163 işletmeye uygulanan proje ile 8671 kg dane mısır tohumunu temin ederek çiftçilerimize dağıtımı gerçekleştirdik ” dedi.

Kütahya’da yem fabrikasının varlığı ile danelik mısır ekimindeki ölçekten heyecan duyduğunu belirten Vali Dr. Ömer Toraman, “Tarım bizim için çok önemli bir alan. Çiftçilerimizden en çok dinlediğimiz hususlardan bir tanesi girdi maliyetleri. Maliyetler aşağıya çekildiği takdirde fiyatlarda bir istikrar olur. Girdi maliyetleri düşecek ki çiftçimiz de kazanç elde edebilsin. Ölçek de beni heyecanlandıran bir diğer husus oldu. 500 dekar alana tek parça ekim yapılmasını çok önemsiyorum.  Çünkü bizim ülkemizdeki tarımın temel problemi ölçek problemi. Bir işletmeniz varsa çok büyük ölçekte faaliyet göstermeniz lazım eğer ufak ölçekli işletmelerseniz bir araya gelip tek bir işletme gibi çalışmanız lazım. Bunu kooperatif başarılı şekilde icra ediyor. Dolayısıyla ölçek büyüdüğü zaman verimlilik ve kar artıyor. İnşallah bereketli bir hasat olur” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ardından Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz biçerdöver ile sembolik daneli mısır hasadını gerçekleştirdi. Düzenlenen tarla günü etkinliğinde ilk yapılan biçimlerde bin 300 kilo ortalamaya ulaşıldığı ve yaklaşık 300 bin TL gelir elde edilmesi hedeflendiği kaydedildi.