1.11.2018 / Gösterim Sayısı : 72

4. İl Ekonomi Toplantısı Simav’da Yapıldı

#4. İl Ekonomi Toplantısı Simav’da Yapıldı

​Kütahya'nın ekonomik durumunu ve potansiyelini, devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam konularını değerlendirmek amacıyla düzenlenen "4. İl Ekonomi Toplantısı" Kütahya'nın Simav ilçesinde yapıldı.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında Simav Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kütahya Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İl ve ilçe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, STK Temsilcileri, iş adamları ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Kütahya ilimizin mevcut tarımsal verileri ve 2019 yılı tarımsal üretim tahminlerinin tüketim talebini karşılama durumu ile ilgili sunum yapan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş; 2002-2018 yılları arasında yaklaşık 800 milyon TL tarımsal destek sağlandığını belirtti. Arazi kullanımı, hayvan varlığı, bitkisel ve hayvansal ürün üretim miktarları ile 2019 yılı tahmini üretim miktarları hakkında da bilgilendirmelerde bulunan İl Müdürü Gümüş; bakliyat üretimi dışında diğer tarımsal ürün üretimlerinde sıkıntı olmadığını tüketimin üzerinde üretimin yapıldığını ifade etti.

Arazi toplulaştırma çalışmalarına da değinen İl Müdürü Gümüş, tarımsal arazilerin çok parçalı, küçük ölçekli ve dağınık yapısının üretim maliyetlerini artıran en büyük unsurlardan biri olduğunu belirterek, bölünmüş parçalanmış tarım arazilerinin modern tekniklerin uygulanmasına imkân vermemesi nedeniyle çiftçinin elde edeceği kazanç ve tarımsal rekabet gücünün azalmasına neden olduğunu,  bu durumun da tüketici fiyatlarının olumsuz yönde etkilenmesiyle sonuçlandığını, ifade etti    

İlimizin ekonomik açıdan potansiyelini, problemlerini varsa darboğazlarını, imkânlarını ve fırsatlarını birlikte değerlendirip, yapacağımız çalışmaları da birlikte karar vererek yürütmeliyiz diyen Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir  "2018 yılında uygulanmakta olan 675 proje için toplam 1 milyar 440 milyon TL'lik yatırım öngörülmüş ve toplamda 808 milyon TL harcama yapılmıştır. 2018 Yatırım programında ödenek tahsisi açısından ilimizde en büyük payı yüzde 35 ile kamu hizmetleri almıştır. Bu sektörü sırasıyla yüzde 14,72 ile ulaştırma, yüzde 13,9 ile madencilik, yüzde 9,5 ile eğitim, yüzde 8,5 ile tarım sektörü izlemektedir" ifadelerini kullandı.

Sağlık sektöründe ilimizi termal sağlık kenti haline getirmek için çalışmaları sürdürüyoruz diyen Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir , Eskişehir-Kütahya-Antalya Yüksek Hızlı Tren hattının proje çalışmalarının 2018 yılı sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Düzenlenen 4. İl Ekonomi Toplantısında ayrıca Simav göl arazisinin yerinde incelenerek değerlendirilmesi, Simav jeotermal enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı amacıyla yapılacak çalışmalar, UNESCO kapsamında, Yaratıcı Şehirler Ağı'na alınan Kütahya'da gerçekleştirilen çalışmaların değerlendirilmesi konuları görüşüldü.

''