24.5.2018 / Gösterim Sayısı : 235

HEM EĞİTEN HEM EĞLENDİREN KAMP LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI

#HEM EĞİTEN HEM EĞLENDİREN KAMP LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI

Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan "Lider Çocuk Tarım Kampı" düzenlenen birçok etkinlikle tamamlandı.

İlimizde öğrencilere doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla ve tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenliği hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen "Lider Çocuk Tarım Kampı" dördüncü günün sonunda yapılan parmak boyası etkinliği ile sona erdi.

Bakanlığımız tarafından 2014 yılında ülke genelinde başlatılan "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliklerinde bu yılın teması "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik" oldu. Emine Arıoğul İlkokulundan 22 dördüncü sınıf öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilen ve dört gün süren etkinlikler de öğrencilere gıda, tarım ve hayvancılık konuları başta olmak üzere yenilebilir yabani bitki türleri hakkında bilgi ve eğitim verilerek, ilimizde bulunan tarımsal işletme ve tesislere ziyaretler gerçekleştirildi.

Lider Çocuk Tarım Kampı etkinlikleri kapsamında, kampa katılan çocuklarla yakından ilgilenerek onlarla sohbet eden İl Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş; İl Müdürlüğümüzün teşkilat yapısı, görevleri, personel yapısı hakkında kısa bilgiler verdi. İlk gün Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesine yapılan gezide tarımı yapılabilecek tıbbi bitkilerin yetiştirildiği 88 parselde 350 çeşit tıbbi ve aromatik bitki tanıtıldı. Kampın ikinci günü Kütahya merkez Anasultan köyünde faaliyet gösteren modern büyükbaş hayvan işletmesi ziyareti gerçekleştirilerek, sofralarımızda farklı ürünlerini de bolca tükettiğimiz sütün oluşum hikâyesi ve üretim aşamaları anlatıldı.

Kampımızın üçüncü gününde ise Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazinin ninesi, Ertuğrul Gazinin annesi Devlet Ana adıyla anılan Hayme Ana'nın Çarşamba Köyünde bulunan türbesi ile Osman Gazinin bebeklik beşiğinin kurulduğu 1980 yılında doğal etkenler sonucu 740 yaşında yıkılan karaçam cinsi Mızık Çamı (Beşik Çamı) ziyareti de gerçekleştirilen tarım kampı etkinliklerinde, Domaniç'te bulunan alabalık üretim tesisleri gezildi.

 Lider Çocuk Tarım Kampı son gün düzenlenen parmak boyası ile tual üzerine resim çalışmaları etkinliği ile devam etti. Düzenlenen etkinlikte kampa katılan çocuklar elleriyle doğaçlama resim yapmanın mutluluğunu yaşadı. Katılım sertifikası ve çeşitli hediyelerin verilmesinin ardından Lider Çocuk Tarım Kampı sona erdi.

  Emine Arıoğul İlkokulu 4-A sınıfı öğretmeni Erdal Demirbaş; "Dört gün boyunca kampa katılan çocuklarımız tarım ve hayvancılık konusunda yeni fikirler edinerek, doğada yenilebilen yabani bitki türlerini tanıdılar. Bizler için unutulmayacak güzel ve eğlenceli bir etkinlik oldu. Kamp süresince sorunsuz dört gün geçirdik. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ve personeline bu tür etkinlikler düzenlediği için çok teşekkür ediyorum" dedi.

 

''