17.1.2018 / Gösterim Sayısı : 384

Birleşik Çiftçi Toplantıları Başladı

#Birleşik Çiftçi Toplantıları Başladı

İl Müdürlüğümüz; Havza Bazlı Nohut Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında Karacaören Köyü’nde bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Geleneksel olarak çiftçilerimizin ve üreticilerimizin talepleri olan konularda, Bakanlığımızca verilen destekler ve güncel hususlarda görüşmeler gerçekleştirdiğimiz birleşik çiftçi toplantılarının bu yıl ilki Merkez İlçe Karacaören Köyümüzde İl Müdürümüz Ender Muhammed GÜMÜŞ’ün katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıda bu yıl Havza Bazlı uygulayacağımız Nohut Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi hakkında bilgiler verildi.

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü ve Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan proje fikri İlimize tahsis edilen 250 BİN TL ödenek ile hayat bulmuş ve “Havza Bazlı Nohut Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında 22 ton  Azkan çeşidi nohut 1800 dekar alanda uygulamak üzere temin edilmiştir.

Merkez İlçede iki Köyümüzün pilot bölge olarak seçilmiş olup, 260 dekar alan ile en fazla uygulama yapılacak olan yer Karacaören Köyü’müzdür. Projemiz ile çiftçilerimiz nohut üretimine en uygun olan mevkide toplu ekim yapacaklardır. Bu uygulama, üretim bazında arazi toplulaştırmasına zemin hazırlarken aynı zamanda ekimden hasat dönemine kadar teknik personelimizin gözetim ve denetim altında üretim gerçekleştirilecektir.  

Karacaören Köyü’nde yapılan çiftçi eğitim toplantısına İl Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş, Karacaören Muhtarı Süleyman Başyiğit, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Kurt, Şube Müdürü Oğuzhan Dinç, çalışma bölgesinden sorumlu Tid personeli, proje uygulamadan sorumlu personel, projeden yararlanacak üreticilerimiz ve çiftçilerimiz katılmışlardır.

İl Müdürlüğümüz Teknik Personeli tarafından nohut bitkisinin tanıtılması, ekonomik önemi, bölge ekolojisine sağladığı uyum, nohut ekimi, yetiştirilmesi, gübrelenmesi, ilaçlanması konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır. Bu ana konuya ilave olarak İl Yayım Programı kapsamında Tarsim, bitkisel ve hayvansal üretim desteklemeleri konularında üreticilerimiz bilgilendirilmiştir.

 

 

''