12.1.2018 / Gösterim Sayısı : 295

Tarımsal Sulama Yatırımlarına %50 Destek

#TARIMSAL SULAMA YATIRIMLARINA %50 DESTEK

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz; Altıntaş ilçesinde "Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi" projesi hakkında çiftçilere bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Altıntaş ilçesinde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında TKDK İl Koordinatörlüğü işbirliği ile düzenlenen "Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi" konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Çiftçilerin yoğun katılımı ile Belediye Kültür merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, TKDK İl Koordinatörü Ahmet Yazar, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Yıldız, il genel meclisi üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Altıntaş'ın son yıllarda Kırsal Kalkınma yatırımları bakımından en çok proje hazırlayan ilçe olduğunu belirten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Yıldız, yatırım yaparak ilçenin gelişmesinde katkı sağlayan çiftçi ve yatırımcılara teşekkür etti.

IPART 1 kapsamında toplam projelerin üçte birinin Altıntaş ilçesinden geldiği belirten TKDK İl Koordinatörü Ahmet Yazar; "Buradaki özveri ve başarı sizlerin. Bundan sonraki süreçte bu başarı artarak devam etsin. Sizler yatırımlarınıza devam edin, bu desteklerden faydalanın, hem siz hem ülkemiz kazansın" dedi.

Çiftçilerimizin elindeki imkânları üretime dönük olarak kullanmasının ülke ekonomisine sağlayacağı katkının önemine değinen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş; "Çiftçilerimiz, çobanlarımız arazide kimsenin dönüp bakmadığı bir iki santimlik otu et yapıyor, süt yapıyor, yün yapıyor ekonomiye katkı sağlıyor. Daha çok çalışmak, doğru işler yapmak adına arazilerimizi boş bırakmayalım, ekip biçelim üretelim. Altıntaş ilçemiz yatırım başvurularında hep ilk sıralarda yer alıyor. Bu sene aldığımız 239 proje başvurusu ağırlıklı olarak çiftçilerimizin yapabileceği ekonomik büyüklükte yatırımlar. 239 Proje'nin 45.3 milyon TL'lik yatırım tutarının %50'sini hibe olarak vereceğiz inşallah" dedi. İl Müdürü Gümüş çiftçilerimiz yeter ki üretsin, yeter ki istesin, biz onlara her türlü desteği vermeye hazırız dedi.   

Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi toplantısında Ziraat Mühendisi Elif Irgat tarafından 'Tarla içi yağmurlama sulama sistemi, mikro yağmurlama sistemi, Lineer sistem, Center pivot sistem kurulumu veya tamburlu sistem yağmurlama sulama makinası alınması ve Güneş enerjili sulama sistemi kurulması hakkında bilgiler verilerek sunum yapıldı.

Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıt olması gerektiğini anımsatılarak, Gerçek Kişiler, Tüzel Kişiler (Kollektif, limited, anonim şirketleri), Sulama Kooperatifleri, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Sulama Birliklerinin 01 Mart 2018 tarihine kadar başvuru yapabileceği belirtildi. 

''