22.12.2017 / Gösterim Sayısı : 694

Kırsal Kalkınma Projelerinde Rekor Başvuru…

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ ;   " 12. Etabı uygulanan program kapsamında; 239 proje başvurusu ve 45 Milyon TL'lik proje bütçesi ile rekor kırılmıştır  " dedi.

2006 yılında 'Yarısı Sizden Yarısı Bizden, Tamamı Sizin' sloganıyla başlatılan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programında geçtiğimiz yıl 86 proje başvurusu ile ilimizde önceki yılların toplamı kadar başvuru alarak bir rekor kırılmıştı. Bu yıl 239 proje başvurusu ile yine önceki yılların toplamından fazla başvuru alınmış, gerçekleşmesi güç bir rekora imza atılmıştır.

Program kapsamında alınan proje başvuruları ile Kütahya, kendi rekorunu kırmakla kalmamış, bölge illerinin tamamını da başvuru sayısında geride bırakmıştır. İlimizin 239 proje başvurusu aldığı program kapsamında; Bilecik 13, Uşak 34, Bursa 37, Balıkesir 77, Afyonkarahisar 126, Eskişehir 133 ve Manisa 140 proje başvurusu almıştır.

Başvuruların ilçelere göre dağılımında 45 proje başvurusu ile Tavşanlı ilçemiz başı çekerken, Merkez İlçe 43, Altıntaş 34, Simav 32, Emet 19, Aslanapa 18, Gediz 15, Çavdarhisar 10, Domaniç 8, Dumlupınar 8, Hisarcık 3, Pazarlar 2 ve Şaphane ilçemizden 2 proje başvurusu alınmıştır. Burada dikkat çeken husus, daha önce program kapsamında proje başvurusu bulunmayan ve bu etapta 19 proje başvurusu olan Emet ilçemiz başta olmak üzere Çavdarhisar ve Dumlupınar ilçelerimizden de proje başvurularının gelmiş olmasıdır.

Başvurularda, Kütahya'nın kendine has değeri olan, jeotermal su kaynakları kullanarak ısıtma sağlayan sera projesi başvurularında da, 20 proje başvurusu ile rekor sayıda alternatif enerji ısıtmalı sera proje başvurusu alınmıştır.

Başvurusu alınan projelerin konu bazında dağılımı; 206'sı Çiftlik Faaliyetlerini Geliştirme, 20'si Alternatif Enerjili Sera, 8'i Bitkisel Üretim İşleme Tesisi, 3'ü Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi, 1 Hayvansal Ürün İşleme Tesisi ve 1 Hayvansal Orjinli Gübre İşleme Tesisi şeklindedir

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ " Bu rekorun kırılmasında ve bu başarının elde edilmesinde başta Sayın Valimiz olmak üzere bize destek olan Kaymakamlarımız ve Bürokratlarımıza, ayrıca bu başarının sağlanmasında gece gündüz demeden çiftçilerimizi bilgilendirmek için canla başla çalışan Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü personeline, diğer Şube ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli personelimize ve topyekün Tarım Teşkilatı çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum" dedi.  

Kütahya el ele verdiğinde, çiftçisiyle, sanayicisiyle yan yana geldiğinde, özelde çalışan danışmanlar ile kamuda çalışan personelin birlikte hareket ettiğinde, nasıl başarı sağlayacağı ortaya konulmuştur. 239 başvuru, Kütahya'nın kendi kabuğunu kırdığı, İl Müdürlüğü'nün kendi kabuğunu kırdığı, çevresinde illere 'Bizde Varız' dediği bir başarı olduğunu belirten İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ, Başvurusu gerçekleştirilen projelerin Vali Yardımcımız Başkanlığında oluşturulan İl Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirileceğini, bu değerlendirmede; projede hukuki bir eksiklik yoksa, evrak bazında bir eksiklik veya hata yoksa, projelerin önümüzdeki yıl hayata geçirileceğini belirtti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ 'Toplam proje bütçe tutarı 45,3 Milyon TL olan projelerin hibe tutarının 22,6 milyon TL olduğunu ve bu rakamın Kütahya'ya sıcak para girişi açısından önem arz ettiğini belirtti. GÜMÜŞ ayrıca, 'Ümit ediyorum ki başvurusu alınan projelerimizin eksiği olmaz, tüm projeler onaylanarak hayata geçirilir ve arzu ettiğimiz hibe desteğinin tamamını Kütahya'mıza kazandırmış oluruz. Bu konuda Sayın Bakanımızın ve Genel Müdürümüzün sözünü almanın sevincini ve gurunu yaşıyoruz. Tüm Kütahya'ya hayırlı uğurlu olsun' dedi.

 


''